Po założeniu nowej protezy ...

Należy pamiętać, że po założeniu nowej protezy mogą wystąpić przejściowe utrudnienia w mowie i żuciu pokarmów. Z tego powodu, aby łatwiej i szybciej przyzwyczaić się do nowych uzupełnień, należy w początkowym okresie trochę wolniej mówić, nie spieszyć się podczas jedzenia, spożywać mniejsze porcje pokarmu, unikać bardzo lepkich i twardych potraw.

Normalnym zjawiskiem jest w pierwszym dniu zwiększone wydzielanie śliny, zwykle jej ilość dość szybko wraca do normy. W pierwszej dobie protezę wyjmujemy tylko do mycia - po każdym posiłku, wyjątkowo zalecone jest spanie z protezą.

Na co dzień protezę po każdym jedzeniu powinno się przynajmniej wypłukać, a po wieczornym czyszczeniu - odłożyć do pudełka lub szklanki i przechowywać przez noc bez wody.

Pierwsza wizyta kontrolna powinna się odbyć po ok. 1 tygodniu. Jeśli proteza mocno uwiera, należy się zgłosić wcześniej. Ważne jest, aby nie rezygnować zupełnie z noszenia protezy, robić tylko przerwy w jej użytkowaniu - lekarz łatwiej znajdzie bolące miejsce, i poprawi protezę. W razie problemów należy się kontaktować z lekarzem.

Kolejne wizyty - jeśli adaptacja przebiega prawidłowo - wskazane są co pół roku.

Czyszczenie protez

Protezy czyści się specjalną szczotką do protez, lub małą szczoteczką do rąk, przeznaczoną tylko do tego celu. Najlepsze środki do czyszczenia to woda i mydło, choć można też używać delikatnej pasty do zębów.

 

Lek. stom. Małgorzata Myszka-Nawrocka

 

<< powrót do bazy wiedzy

Zapisz się na wizytę

608 33 99 66

22 899 10 47

Gabinet Stomatologiczny
Małgorzata Myszka-Nawrocka

ul. Dereniowa 2A, lok. 212

Warszawa, Ursynów

zobacz na mapie